Mega-Lens Estetyka

22 114 01 11

22 114 01 11

Usuwanie zmian skórnych okolic oczu

Usuwanie zmian skórnych okolic oczu

Gradówka 

Najczęstszym powikłaniem jęczmienia jest jego przejście w postać przewlekłą. (Jęczmień to ogólne określenie ostrego, miejscowego zakażenia powiek.) Tworzy się wówczas gradówka, która powoduje powstanie bezbolesnego guzka. Leczenie gradówki ma charakter chirurgiczny. W części przypadków możliwe jest leczenie poprzez wstrzyknięci w jej okolice preparatu steroidowego o przedłużonym działaniu.

Cysty spojówek

Jest to dobrze odgraniczony, przezroczysty twór umiejscowiony często przy rąbku rogówki. Cysty mogą mieć różną wielkość i może wypełniać je płyn.

Kaszaki powiek

Mogą pojawić się w każdym miejscu na skórze to naskórkowe torbiele powstające w wyniku zastoju wydzieliny w obrębie mieszków włosowych gruczołów łojowych.

Kępki żółte

To łagodne guzy, ich komórki przepełnione cholesterolem i innymi ciałami tłuszczowymi, nie wykazują tendencji do uzłośliwienia. Leczenie wyłącznie chirurgiczne.

Tłuszczyk

Jest żółtawym miękkim i nieunaczynionym guzkiem, umiejscowionym w obrębie szpary powiekowej w pobliżu rąbka rogówki. Może poprzedzać powstawanie skrzydlika. Odwrotnie do skrzydlika, tłuszczyk nigdy nie wrasta w rogówkę. Może być odpowiedzią na przewlekłe drażnienie oka lub światło słoneczne.

Skrzydlik

To choroba charakteryzująca się zgrubieniem spojówki (włóknisto-naczyniowy rozrost spojówki gałkowej rosnący w kierunku rogówki najczęściej w rzucie szpary powiekowej z lokalizacją od strony nosowej. Podstawą skierowany jest w stronę spojówki, a wierzchołkiem w stronę rogówki. Najczęściej pojawia się on u osób, które wiele czasu spędzają na otwartej przestrzeni, a szczególnie w słonecznym klimacie. Długotrwała ekspozycja na światło słoneczne lub promieniowanie ultrafioletowe oraz przewlekłe drażnienie oczu przez suche, zapylone środowisko mogą prowadzić do powstawania skrzydlika.

Podwichnięcie powieki (entropion)

Związane jest z nieprawidłowym ustawieniem powieki w stronę powierzchni oka. Efektem podwichnięcia powieki jest ocieranie rzęs o nabłonek rogówki, powstawanie w nim ubytków, co następnie może doprowadzić do owrzodzeń rogówki.

Odwichnięcie powieki (ektropion)

Łączy się z odsłonięciem spojówki powiekowej. Wynikiem takiego stanu jest łzawienie, przekrwienie i przerost zapalny. Stan taki wymaga chirurgicznej korekty powieki.

Zmiany nowotworowe skóry powiek

Rak podstawnokomórkowy to najczęstszy nowotwór złośliwy powiek. Nowotwór wywodzący się z komórek warstwy podstawnej – najgłębszej warstwy naskórka Rozwija się często przy brzegu wolnym powieki dolnej. Charakteryzuje się trzema formami histologicznymi i klinicznymi: postać guzkowa, wrzodziejąca i twardniejąca. Rak kolczystokomórkowy, to nowotwór wywodzący się z keratynocytów – komórek naskórka.

Zmiany barwnikowe spojówki, mięska łzowego, skóry powiek

Powstają z komórek barwnikowych (melanoforów, melanocytów). Komórki te w okresie rozwoju embrionalnego wędrują m.in. do skóry, błony naczyniowej oka i błon śluzowych. Wytwarzają one ciemny barwnik – melaninę, chroniący organizm przed nadmiernym promieniowaniem ultrafioletowym.  Mogą być początkiem znamion chorobowych zarówno o charakterze łagodnym, jak i złośliwym.