Korekcja powiek
Blefaroplastyka, czyli plastyka powiek to jeden z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej. Daje spektakularny efekt odmłodzenia i odświeżenia wyglądu.
Korekcja powiek
Blefaroplastyka, czyli plastyka powiek to jeden z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej. Daje spektakularny efekt odmłodzenia i odświeżenia wyglądu.
Blefaroplastyka
To jeden z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej. Daje spektakularny efekt odmłodzenia i odświeżenia wyglądu, „otwiera” spojrzenie, zdejmuje z twarzy wyraz zmęczenia, a nawet usprawnia widzenie w przypadku, gdy opadające powieki zaczynają zasłaniać obszar widzenia. Zabieg sprawdza się nie tylko u osób starszych, ale także pacjentek i pacjentów w wieku 30-45 lat.
Blefaroplastyka głęboka
Poza usunięciem nadmiaru skóry z powiek wykonuje się również plastykę przegrody oczodołowej, a tym samym usuwa nadmiar tłuszczu oczodołowego w obrębie przepuklin w tłuszczu oczodołowym. Jest to niezwykle istotne u pacjentów, którzy mają tendencję do powiek górnych z nadmiarem skóry, które sprawiają wrażenie wypełnionych i cały czas obrzękniętych.
Plastyka powiek dolnych zawsze ma charakter głęboki – usuwając nadmiar tłuszczu możemy pozbyć się dzięki temu „worków” pod oczami. Wymaga to też plastyki przegrody oczodołowej – jest to tkanka łączna stanowiąca barierę dla tłuszczu oczodołowego, która z wiekiem zaczyna się rozsuwać. Wtedy tłuszcz, który normalnie znajduje się w oczodole, siłą ciężkości zaczyna wychodzić na zewnątrz i opadać – co jest widoczne właśnie jako nieestetyczne „worki” pod oczami. Nie da się ich usunąć w inny sposób niż chirurgiczny.
Wskazania do zabiegu:
- utrwalone zmiany związane z wiekiem
- wiotkość, nadmiar skóry
- przepuklina tłuszczu oczodołowego
- opadnięcie brwi
U mężczyzn wrażenie opadania powiek może być efektem opadania łuków brwiowych, dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnoza przed podjęciem decyzji o zabiegu. Jeśli mamy opadające brwi imitujące opadanie powiek, wycięcie nadmiaru skóry i wykonanie typowej blefaroplastyki nie przyniesie satysfakcjonującego efektu.
Rekonwalescencja:
Bezpośrednia rekonwalescencja po blefaroplastyce trwa ok. 2-3 tygodni. W okresie tym schodzą obrzęki i siniaki. Pełne wygojenie się tkanki podskórnej i przegrody oczodołowej trwa minimum 3 miesiące. Przez ten czas pacjent powinien unikać ekspozycji na światło słoneczne, która może doprowadzić do przebarwienia blizny. Przez pierwsze 3 miesiące należy też spać z głową lekko uniesioną, dlatego że w tym czasie, wraz z gojeniem tkanek podskórnych i tkanki oczodołowej, dochodzi do regeneracji mikronaczyń chłonnych w obrębie tkanki podskórnej powiek i oczodołu, jak również do powrotu i regeneracji mikrowłókien nerwowych w obrębie skóry.
Opadanie powiek
Może być wrodzone lub nabyte. Opadanie powieki górnej nieznacznego stopnia tzn. nieprzysłaniające źrenicę stanowi jednie defekt kosmetyczny, polegający na asymetrii szpar powiekowych. Opadnięcie powieki powodujące przesłonięcie rogówki jest wskazaniem do jak najwcześniejszej korekty chirurgicznej. Brak takiej korekty wywołuje niedowidzenie.
Niedomykalność powiek (np. w przebiegu porażenia nerwu twarzowego)
Najczęściej jest spowodowane porażeniem nerwu twarzowego. Objawy to przewlekłe zapalenia spojówek, większa skłonność do wysychania rogówki i spojówki, co może mieć groźne następstwa.
Usunięcie tłuszczu oczodołowego, przepuklina tłuszczu oczodołowego
Zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu przepukliny to blepharoplastyka. Jest to rodzaj zabiegu kosmetycznego, który wiąże się z usunięciem tłuszczu wraz z nadmiarem skóry górnej i dolnej powieki.